Przyznam szczerze, że nie miałam zbyt wielu oczekiwań wobec Seulu. Raczej nastawiałam się na kolejne miasto, która nie widnieje zbyt wysoko w rankingach na najładniejszą azjatycką stolicę. Ależ się myliłam! Seul jest przepiękny i mimo wysokich cen, wart odwiedzenia.
Kiedy wybrać się do Seulu? Moim zdaniem wrzesień i październik to najlepsze miesiące. W moim wypadku również wygrała tęsknota za jesienią. Dwa lata w gorącej Tajlandii sprawiły, że zachwycałam się każdym spadającym listkiem. A teraz już obiektywnie – jesienny Seul jest piękny, a temperatury optymalne. Mimo, że rano i wieczorem jest chłodno, to w ciągu dnia jest ciepło, ale nie upalnie, co sprawia, że zwiedzanie miasta jest bardzo przyjemne. Nam trafił się idealnie słoneczny tydzień, ale według Koreańczyków to był szczęśliwy traf i pogoda potrafi być kapryśna (jak to jesienią).
Poniżej znajdziesz moją subiektywną listę miejsc wartych odwiedzenia na kilka dni w Seulu. Aczkolwiek ostrzegam, to miasto jest jak studnia bez dna – im dłużej chodzisz, tym okazuje się, że jest jeszcze sporo miejsc do zobaczenia…
1. Changdeokgung Palace
Pałac Changdeokgung należy do grupy „Five Grand Palaces”, jednocześnie jest najlepiej zachowanym pałacem ze wszystkich pałaców dynastii Joseon. To tutaj mieszkała rodzina królewska, a królowie i ich ministrowie dyskutowali o sprawach państwowych, aby skutecznie rządzić państwem.
Pałac Changdeokgung został zbudowany w 1405 roku przez króla Taejonga, trzeciego władcę Joseon. Wszystkie pałace w Seulu zostały spalone podczas japońskiej inwazji w 1592 roku, a pałac Changdeokgung był pierwszym, który został odbudowany w 1610 roku. Od tego czasu na 270 lat stał się głównym pałacem, w którym 13 królów, w tym ostatni monarcha, zajmowało się sprawami państwowymi.
Pałac otoczony jest ogromnym ogrodem Jongno-gu. Samo zwiedzanie można podzielić na 2 etapy: główny pałac oraz sekretny ogród. Tak jak główny pałac można zwiedzać samemu, tak na zwiedzanie sekretnego ogrodu należy wybrać się z przewodnikiem.
Cennik biletów – Główny Pałac:
Dzieci poniżej 7 lat – bezpłatnie
Dzieci 7-18 lat – 1500KRW (około 5zł)
Dorośli – 5000KRW (około 17zł)
Godziny otwarcia – Główny Pałac:
Luty – Maj: od 9:00 do 17:00
Czerwiec – Sierpień: od 9:00 do 17:30
Wrzesień – Październik: od 9:00 do 17:00
Listopad – Styczeń: od 9:00 do 16:30
Cennik biletów – Sekretny Ogród:
Dzieci poniżej 7 lat – za darmo
Dzieci 7-18 lat – 2500KRW (około8/9zł)
Dorośli – 5000KRW (okoł 17zł)
Przewodnik w języku angielskim – Sekretny Ogród:
Od Marca do Listopada: 10:30/11:30/14:30/15:30
Od Grudnia do Lutego: 10:30/11:30/14:30
Czas zwiedzania: około 90 minut
2. Ikseon-dong Hannok Village
Ikseon-dong Hanok Village raczej nie znajdziesz w przewodnikach. Trafiliśmy tam zupełnie przez przypadek, bo mapa wskazywała duże skupisko restauracji w tym obszarze. Wioska ta założona w 1920 roku, to plątanina wąskich uliczek, a każda oferuje urocze kawiarenki, restauracje i sklepy z drobiazgami. Mimo, że wioska ma już ponad 100 lat, wciąż jest zamieszkała. Zupełnie puste alejki w ciągu dnia, od późnego popołudnia zamieniają się w główny punkt spotkań Koreańczyków. Raczej nie spotkasz tu turystów, a starsze panie, które w gronie przyjaciółek wybrały się na popołudniową herbatę, parę, ona z bukietem kwiatów w dłoni, on gustownie ubrany zmierzają do restauracji na kolację. Jak w całym Seulu, wieczorami pełno tu też ludzi, którzy prosto z pracy przyszli na kolację. Mimo, że wieczorami jest tu tłoczno, a do restauracji ustawiają się kolejki, to warto tu zajrzeć, aby poczuć ducha Korei.
Cennik biletów:
Wstęp jest bezpłatny.
Godziny otwarcia:
Czynne całą dobę.
3. Herbata w dzielnicy Jongno-gu
Jongno-gu to dzielnica z bogatą historią. To tu znajdują się najważniejsze zabytki, pałace dynastii Joseon, słynny deptak z pamiątkami, herbaciarnie. Dlatego warto po prostu pospacerować po tej okolicy, wstąpić do jednej z wielu tradycyjnych koreańskich herbaciarni, gdzie pani wytłumaczy jak zaparzać herbatę. A wybór herbat jest ogromny, do tego tradycyjny ryżowy deser i mamy idealny przepis na przerwę w zwiedzaniu. A jeśli spodoba Ci się koreańska wersja hygge, to z pewnością natkniesz się w tej dzielnicy na wyjątkowe sklepiki z koreańską porcelaną, gdzie będziesz mógł kupić zestaw do parzenia herbaty i odtworzyć ten cudowny moment w domu.
Moja ulubiona herbaciarnie w tej okolicy to Teastory.
Godziny otwarcia:
Codziennie od 1:00 do 21:00
4. Pałac Gyeongbokgung
Czas na najważniejszy zabytek Seulu. Pałac Gyeongbokgung był pierwszym i największym pałacem królewskim zbudowanym podczas panowania dynastii Joseon. Zbudowany w 1395 roku znajdował się wówczas w samym sercu nowo powstałej stolicy Seulu. Największy z Pięciu Wielkich Pałaców Gyeongbokgung służył jako główny pałac dynastii Joseon. Po tym, jak wszystkie pałace w stolicy zostały zrównane z ziemią przez Japończyków podczas najazdów w latach 1592-98, pałac stał opuszczony przez następne 273 lata. Ostatecznie odrestaurowano go w 1867 roku. Około 500 (!) budynków zostało obudowanych na terenie o powierzchni ponad 40 hektarów i stanowiło wówczas małe miasto.
Niestety w roku 1876 większość budynków pochłonął wielki pożar. A sam pałac został po raz drugi odbudowany i po dziś dzień pałac jest w ciągłej renowacji.
Będąc w pałacu Gyeongbokgung można również odwiedzić Narodowe Muzeum Pałacowe Korei i Narodowe Muzeum Ludowe Korei, znajdujące się na terenie kompleksu.
W okolicach wejść do pałacu Gyeongbokgung znajdują się wypożyczalnie tradycyjnych strojów koreańskich – hanbok, a zarówno turyści jaki i Koreańczycy chętnie je wkładają. Na tle pałacu kolorowe hanbok wyglądają magicznie. Ponoć w takim stroju przysługuje darmowy wstęp, nie sprawdzałam, ale jeśli tak to świetny pomysł Koreańczyków na stworzenie klimatu tamtych czasów!
Cennik biletów:
Dzieci poniżej 6 lat – wstęp wolny
Dzieci 7 – 18 lat – 1500KRW (około 5zł)
Dorośli – 3000KRW (około 10zł)
Godziny otwarcia:
Styczeń – Luty: od 9:00 do 17:00
Marzec – Maj: od 9:00 do 18:00
Czerwiec – Sierpień: od 9:00 do 18:30
Wrzesień – Październik: od 9:00 do 18:00
Listopad – Grudzień: od 9:00 do 17:00
W każdy wtorek zamknięte.
5. Bukchon Hanok Village
Masz ochotę przenieść się 600 lat wstecz? Będąc w pałacu Gyeongbokgung bardzo polecam zajrzeć do tej urokliwej wioski (położona jest bardzo blisko pałacu). To zdecydowanie moje ulubione miejsce na mapie Seulu.
Bukchon Hanok Village to jedno z niewielu miejsc w Korei, gdzie można zobaczyć tradycyjne hanok, czyli drewniane domy popularne w XV wieku. Podczas dynastii Joseon rodziny królewskie, arystokraci, bogaci obywatele i urzędnicy państwowi mieszkali w domach hanok w tejże wiosce.
Obecnie na terenie znajduje się około 900 budynków hanok, z których wiele zostało przywróconych do dawnej świetności przy użyciu tradycyjnych materiałów i według tradycyjnej technologii. Jako ciekawostkę dodam, że część domów jest zamieszkała, a część można wynająć. Natomiast w niektórych z nich powstały tradycyjne koreańskie herbaciarnie, restauracje i centra kulturowe, które pozwalają doświadczyć koreańskiej kultury.
Spacerując uliczkami wioski, bardzo polecam zatrzymać się w herbaciarni Cha-teul, która serwuje herbatę parzoną w tradycyjny, koreański sposób.
Cennik biletów:
Wstęp jest bezpłatny.
Godziny otwarcia:
Czynne całą dobę, ale przebywając w wiosce należy zachować spokój i uszanować życie codzienne mieszkańców.
6. Starfield Library
Co odróżnia Starfield Library od innych bibliotek? Mam wrażenie, że wszystko! Ta wyjątkowa biblioteka mieści się w … centrum handlowym Coex Mall. To otwarta przestrzeń, w której każdy może swobodnie usiąść, położyć się, a nawet zjeść coś, czy napić się kawy podczas czytania książek.
Ponad 70 tysięcy książek, około 600 czasopism krajowych i zagranicznych, a wszystko ogólnodostępne. A najpiękniejsze jest to, że w tej bibliotece zawsze jest sporo ludzi i nikomu nie przeszkadzają rozmowy w tle, czy przemieszczające się osoby. Niektórzy po prostu przychodzą tu popracować. Brakuje tylko dobrej klimatycznej kawiarni, bo niestety w samej bibliotece mieści się tylko Starbucks.
Ponadto odbywa się tu mnóstwo wydarzeń, takich jak spotkania z autorami, czytanie poezji, wykłady i wiele innych.
Cennik biletów:
Wstęp jest bezpłatny.
Godziny otwarcia:
codziennie od 10:30 do 22:00
7. Coex Aquarium
Nie będę ukrywać, że jesteśmy fanami akwariów. Słynne i jedno z najlepszych akwariów w Kuala Lumpur zrobiło na nas wielkie wrażenie, dlatego też zbyt wiele nie oczekiwaliśmy po Coex Aquarium. Niesłusznie!
Obecnie jest to najlepsze akwarium jakie widzieliśmy w Azji. Znajduje się w tym samym centrum handlowym co Starfield Library, dlatego warto połączyć te dwie wycieczki jednego dnia.
Akwarium COEX to 90 zbiorników wystawowych zgrupowanych w 14 strefach tematycznych m.in. koreańskie ryby, ogród koreański, las namorzynowy, wioska ssaków morskich, podwodny tunel, ogród meduz i najlepsza – plac zabaw dla pingwinów. Zbiorniki wodne rozmieszczone są w taki sposób, że odwiedzający podążając ustaloną ścieżką przez akwarium, może doświadczyć każdego z obszarów tematycznych po kolei.
Ale to nie koniec atrakcji. Każdego dnia w strefie nr 10 (Ocean Kingdom) i strefie nr 15 (Penguin’s Playground) ma miejsce karmienie na żywo rekinów i pingwinów, co wywołuje sporo emocji i śmiechu. Dlatego bardzo polecam!
Karmienie:
Strefa nr 10 – Ocean Kingdom – codziennie o 13:30
Strefa nr 15 – Penguin’s Playground – codziennie o 15:30
Cennik biletów:
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat – około 123zł
Dzieci od 3 do 12 lat – około 143zł
Godziny otwarcia:
Codziennie od 10:00 do 20:00
8. Statue of Gangnam Style
Kto nie pamięta słynnego utworu z 2012 roku zespołu Psy – Gangnam Style? Będąc w centrum handlowym Coex Mall kierując się do wyjścia wschodniego, dotrzesz do Gangnam Style Statue, czyli złotych dłoni ułożonych w słynny gest.
To właśnie tu, w Seulu, dzielnicy Gangnam m.in. na tle najwyższego budynku Seoul Trade Tower został nagrany teledysk do tej słynnej na całym świecie piosenki. Wierz mi, ta muzyka jest tu wciąż żywa. Pod pomnikiem znajduje się tablica informacyjna wyjaśniająca historię piosenki, kilka rekordowych faktów i co najlepsze, gdy staniesz pod pomnikiem zaczyna grać muzyka. A następnie do końca dnia nie przestajesz jej nucić 😉
Sam pomnik (?) większego wrażenia nie robi, ale całe Gangnam już tak! Zdecydowanie da się odczuć, że jesteśmy w najbogatszej dzielnicy Seulu. Drogie auta, imponujące wieżowce, drogie restauracje (chociaż są taż tańsze opcje, w końcu pracujący tu Koreańczycy też muszą coś jeść).
Cennik biletów:
Wstęp jest bezpłatny.
Godziny otwarcia:
Czynne całą dobę.
9. Bongeunsa Temple
Ponad 56% populacji Korei Południowej nie wyznaje żadnej religii. Chrześcijaństwo (7%) i buddyzm (15%) są dominującymi wyznaniami wśród osób związanych z religią formalną.
Wychodząc z centrum handlowego Coex Mall i kierując się na północ dojdziesz do buddyjskiej świątyni Bongeunsa z 794 roku. Dwukrotnie zniszczona, w 1939 roku i podczas wojny koreańskiej, aby ostatecznie po 40 latach renowacji zostać przywróconą do dawnej świetności.
Do około 1960 rokiem tereny świątynne były otoczone tylko wsią z gospodarstwami i sadami. Od tego czasu obszar ten rozwinął się do tego stopnia, że stał się najbogatszym i najruchliwszym miejscem w Seulu. Dziś świątynia Bongeunsa jest mieszanką tradycji z nowoczesnością, choć w samym centrum miejskiej dżungli, wciąż jest przyjemnym i spokojnym zaułkiem położonym na zalesionym zboczu wzgórza.
Dwa razy dziennie, o 4:10 i 18:40, mnisi świątyni wykonują ceremonię perkusyjną przy użyciu czterech instrumentów. Ta ceremonia ma na celu uratowanie i przebudzenie istot na ziemi, pod wodą, na niebie oraz pod ziemią.
Cennik biletów:
Wstęp jest bezpłatny.
Godziny otwarcia:
Codziennie od 3:00 do 22:00
10. Lotte World Tower
Lotte World Tower to najwyższy budynek w Korei Południowej, piąty najwyższy budynek na świecie, 123 piętra nad ziemią, 6 pod ziemią. 555m nad poziom morza! Brzmi niesamowicie, prawda? A widok z tarasu widokowego to zapierający dech w piersiach obraz miejskiej dżungli.
Od piętra 117 do 123 znajdują się tarasy widokowe, na które można dostać się wyłącznie ekstremalnie szybką windą. Już sam przejazd jest nie lada atrakcją. A na górze można przemieszczać się między pietrami ,ruchomymi schodami i samemu zdecydować, który obraz jest dla nas idealny. Raczej nie polecam wybierać się w weekend, chyba, że kupicie bilety online na tzw. fast track. Inaczej w najlepszym razie czeka Was 30min stania w kolejce, bo liczba osób mogących być jednocześnie na górnych piętrach jest ograniczona.
Obok Lotte Tower jest też park rozrywki, ale nie starczyło nam czasu ani sił na sprawdzenie go.
Cennik biletów:
Dzieci – dorośli: 27000KRW (okoł 92zł)
Bilety dostępne w Lotte World Tower, parter, ważne tylko w dniu zakupu.
Godziny otwarcia:
Codziennie od 11 do 21
Ostatnie wejście – 20:00
11. Namsan Hill i N Seoul Tower
Na górę Nam udało nam się dostać dopiero za drugim podejściem. Przy pierwszym, sobotnim podejściu zniechęciła nas kolejka długa na kilka pięter. Drugie podejście było już bezproblemowe, w tygodniu zdecydowanie jest mniej chętnych na wjazd. Nie popełniajcie naszego błędu – w weekend będziecie musieli odstać co najmniej kilkadziesiąt minut, poza tym niestety nikt nie informuje o czasie oczekiwania przy zakupie biletów, więc można się nieco zdziwić…
N Seoul Tower to wieża komunikacyjna i widokowa znajdująca się na górze Nam w środkowym Seulu. Wieża o wysokości 236 metrów stanowi drugi najwyższy punkt Seulu i najbardzej rozpoznawalny punkt orientacyjny miasta.
Aby dostać się na górę możemy wybrać spacer, autobus albo skorzystać z kolejki linowej Namsan. I w tym przypadku wyjątkowo namawiam Cię do drugiej opcji. Dlaczego? Bo przejazd kolejką jest najbardziej malowniczym sposobem dostania się na szczyt, oferując wspaniały widok na otaczający park i miasto.
Cennik biletów – kolejka linowa Namsal:
Dzieci (tylko wjazd): 4000KRW (około 14zł)
Dzieci (wjazd/zjazd): 9500KRW (około 32zł)
Dorośli (tylko wjazd): 7000KRW (około 24zł)
Dorośli (wjazd/zjazd): 16500KRW (około 56zł)
Godziny otwarcia:
Codziennie od 9:00 do 23:00
Przerwa konserwatorska – poniedziałek od 9:00 do 14:00
Będąc na górze mamy kilka opcji. Pierwsza z nich to spacer po głównym placu oraz punktach obserwacyjnych, z których rozpościera się piękny widok na miasto. Ta opcja jest darmowa. Natomiast jeśli chcesz wejść na N Seoul Tower konieczny jest zakup biletu.
Główna atrakcją wieży jest obserwatorium (poziom 3F) oferujące 360 stopniowy widok na miasto. Natomiast w holu wieży znajduje się Hanbok Culture Experience Center, miejsce, w którym dowiesz się sporo o dynastii Janson, będziesz mieć okazję przebrać się w tradycyjne koreańskie stroje hanbok, czy stroje ślubne. A jeśli zgłodniejesz, to w restauracji Hancook jest możliwość spróbowania dań koreańskich.
Cennik biletów – N Seoul Tower Observatory:
Dzieci poniżej 3 lat – bezpłatnie
Dzieci od 3 do 12 lat – 8000KRW (około 27zł)
Dzieci powyżej 13 lat i dorośli – 10000KRW (około 34zł)
Godziny otwarcia:
Niedziela-piątek: od 10:00 do 23:00
Soboty: od 10:00 do północy
12. Bank of Korea Museum
Jeśli masz w domu miłośnika geografii i ekonomi, to polecam muzeum koreańskiej bankowości. Nie ma nic lepszego niż podróże połączone z edukacją. Muzeum przybliża historię walutową w kraju, ale również za granicą. Ekspozycje przedstawiają proces ewolucji pieniądza od starożytności po dziś dzień, jakież było zdziwienie na widok starożytnych monet w postaci np. muszelek. Ponadto wyjaśniają proces bicia monet, rozpoznawania falsyfikatów, czy rozwoju gospodarki. Zbiory są ogromne, a na wystawie znajduje się ponad 20 tysięcy sztuk koreańskich oraz zagranicznych banknotów i monet. Bank of Korea Museum znajduje się w pobliżu N Seoul Tower, warto wygospodarować 30 minut na zajrzenie do tego renesansowego budynku, tym bardziej że wstęp jest bezpłatny.
Cennik biletów:
Wstęp jest bezpłatny.
Godziny otwarcia:
Wtorek – niedziela: od 10:00 do 17:00
13. Seolleung and Jeongneung Royal Tombs
W centrum Seulu, w samym sercu najbardziej rozwiniętej dzielnicy Gangnam mieści się mały park. Niewiele osób wie o jego istnieniu, dlatego jest tam tak spokojnie i cicho. A jest to wyjątkowe i ważne miejsce na mapie miasta. Albowiem mieszczą się w nim grobowce Seolleung i Jeongneung dynastii Joseon. Jest to jeden z 18 grobowców rozrzuconych po całym półwyspie koreańskim, wszystkie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Cennik biletów:
Dzieci – 500KRW (około 1,70zł)
Dorośli 1000KRW (około 3,40zł)
Godziny otwarcia:
Luty: od 6:00 do 18:00
Marzec – Październik: od 6:00 do 21:00
Listopad – Styczeń: od 6:30 do 17:30
W poniedziałki zamknięte!
14. Nocny Market Myeongdong
Będąc w Seulu warto wybrać się choć na jeden z wielu nocnych marketów. W naszym wypadku wybór padł na Myeongdong. Znajdziesz tu wszystko czego dusza zapragnie! Na głodnych czekają kasztany, smażone hod-dogi, owoce morza, koreańskie desery. Ten nocny market to właściwie stragany rozstawione wzdłuż ulicy. Totalne szaleństwo kolorów i różnorodności. Poza jedzeniem można tu kupić ubrania, pamiątki, zabawki, gadżety… Okolica ta słynie również ze sklepów z koreańskimi kosmetykami. Niestety minusem tego miejsca są tłumy ludzi przemieszczające się w różnych kierunkach w poszukiwaniu jedzenia i pamiątek. Same stoiska nie oferują nic, czego nie można znaleźć na każdej innej ulicy Seulu.
Cennik biletów:
Wstęp jest bezpłatny.
Godziny otwarcia (Nocny Market):
Poniedziałek – Piątek: od 16:00 do około 23:00
Sobota – Niedziela: od 14:00 do około 23:00
15. Co jeść w Korei
Last, but not least – jak mówią Anglicy. Jedzenie w Korei to ciekawy temat, z wielu powodów. Po pierwsze, w Korei relatywnie mało osób mówi po Angielsku, a menu napisane są po Koreańsku. Często wybierając się na lokalne jedzenie po prostu zamawialiśmy coś, co na podstawie zazwyczaj bezużytecznych tłumaczeń translatora, wyglądało sensownie. Po drugie, Koreańskie potrawy nie każdemu trafią w gusta.
Tradycyjnie Koreańczycy jedzą dużo mięsa. Najczęściej jest ono podsmażane na tak zwanym BBQ, czyli elektrycznym lub węglowym grillu, ustawionym na stole. Mięso po usmażeniu kroi się nożyczkami na kawałki, nakłada na liść sałaty, dodaje przypraw i różnego rodzaju kimchi. Je się generalnie rękoma bądź pałeczkami. W każdym Koreańskim BBQ dostaniecie do wyboru wieprzowinę oraz wołowinę (super droga opcja). Wersje wegetariańskie w zasadzie nie istnieją, można po prostu nie jeść mięsa tylko samo kimchi i grzyby z grilla. Oczywiście są też zupy z tofu, makarony z tofu. Koreańskie jedzenie nie jest ostre, zwłaszcza w porównaniu do Tajskiego, ale niektóre sosy mogą być ostrzejsze. Jednak jeśli lubicie mięso i kiszone warzywa, to na pewno znajdziecie dużo różnych opcji. Dla Polaków smak kimchi nie jest niczym nadzwyczajnym, bo chyba nie ma takiego, który nie jadł ogórków kiszonych.
Ciekawostką na lunch jest danie z małego kurczaka, który jest faszerowany ryżem i gotowany w całości. Do tego podaje się kimchi i ot, całe danie za jedyne 25zł (to chyba najtańsza opcja lunchowa jaką widzieliśmy).
Koreańczycy generalnie nie jadają śniadań, (a jeśli już to ryż z sezamem i olejem sezamowym) przez co kawiarni serwujących coś co można nazwać Europejskim śniadaniem, jest mało. Kawiarni za to jest bardzo dużo, ciężko pracujący Koreańczycy potrzebują dziennej dawki kofeiny!
Na deser koniecznie spróbujcie bingsu w różnych odmianach!
Restauracje w Seulu (tak jak wszystko inne również) są dość drogie. Kolacja na dwie osoby to wydatek co najmniej 150zł (bez szaleństw, oczywiście da się taniej, da się duuużo drożej).
Mam nadzieję, że ten przewodnik będzie dla Was dobrym początkiem na ułożenie własnego planu zwiedzania Seulu. Zdecydowanie warto! A jeśli już byliście, dajcie znać co jeszcze warto tam zobaczyć w komentarzu!